top of page
Image by Alex Block

כאן נרשמים ומקבלים עדכון לקראת פתיחת קורס חדש!

נהיה בקשר

בקורסים המקוונים נעיין בצוותא במבחר טקסטים מתולדות הפילוסופיה.

למי מיועדים הקורסים? מוזמנים/ות לאו דווקא בעלי/ות השכלה פורמלית בפילוסופיה, אלא כל מי שיש לו או לה עניין וחשק בקריאה רגישה של טקסטים, שמביאה לשיחה עם עצמנו הקוראים. 

 

מה נקרא יחד? 

המשתה, פוליטיאה, פיידרוס ודיאלוגים נוספים של אפלטון

אתיקה ניקומאכית של אריסטו

פנומנולוגיה של הרוח של גו"פ היגל

חקירות פילוסופיות של לודביג ויטגנשטיין

מעבר למידה הטובה של אלסדייר מקנטייר

מועקת המודרניות של צ'רלס טיילור

מה היה בקורס הקודם? כל הפרטים בהמשך הדף.. 

תמנה 1 (1).jpg

קצת על עצמי

 

אני ד"ר לפילוסופיה מהאוניברסיטה העברית (פוסט-דוקטורט בהרווארד); לימדתי בעבר באוניברסיטה העברית ובאקדמיה לאמנות בצלאל, וכיום אני מרצה באוניברסיטת בן-גוריון בבאר-שבע ובמכללת הרצוג בגוש עציון; אני בעל ניסיון רב בהוראה ובעל ענין רב בבני-אדם. ניהלתי והנחיתי קבוצות לימוד ושיח גם בהקשרים חוץ-אקדמיים, במסגרות הבאות: 'חברותא', בית מדרש שליד האוניברסיטה העברית; 'עלמא', בית לתרבות עברית בתל-אביב'; מכון מנדל למנהיגות בנגב; 'גלי מסכתא', תכנית להעשרה תרבותית לאברכים ולבני ישיבות (בשיתוף עם חברי הרב חיים וידל); אגודת המפגש הבין-דתי בירושלים (קבוצות דיאלוג יהודי-ערבי). דרך ההוראה שלי היא דיאלוגית, ובמהלכה אני מדובב טקסטים כתובים ודיבורים חיים; באמתחתי גם שנים ארוכות של יעוץ פילוסופי לא פורמאלי, בהקשרים שונים, וביניהם יעוץ אישי.

 

סדרת מפגשים
אתיקה עם אריסטו וחברים

 
 

קריאה מודרכת ודיאלוגית, בכתבי אריסטו עם נגיעות לימינו

 
 
 

קצת על הקורס

 

"אם יש אפוא בתחום מעשינו תכלית-מה, ברור שאין זו אלא הטוב והטוב-מכול. והכרת התכלית הזאת, כלום לא תיוודע לה חשיבות עצומה גם לגבי חיינו, והיא תכשירנו לקלוע אל מה שדרוש, כקַשָּׁתִים שהמטרה לנגד עיניהם?"

 

כותב הדברים האלה הוא הפילוסוף היווני הגדול אריסטו (322-384 לפנה"ס), שבספרו אתיקה ייסד את תחום המחשבה הפילוסופית האתית וגם העניק לה את שמה (אתיקה). בסדרת המפגשים המוצעת בזה כאן נתוודע לכמה מרעיונותיו האתיים המרכזיים, כפי שהם באים לביטוי בספר, מתוך עירנות למקומו הייחודי בזירת הדיון הפילוסופית העכשווית ומתוך רצון להאיר את הרלוונטיות המחודשת שיש לו בזירה הזאת (כאן ניתן פתחון פה לחברים נאו-אריסטוטליים וגם לספקנים עכשוויים). נעשה זאת באמצעות קריאה מודרכת ודיאלוגית בטקסט הקלאסי -- שיחה איתו ושיחה בינינו, עליו; שיחה בינינו החברים ובין עצמנו, גם עם עצמנו ועל עצמנו. הסדרה מיועדת לאנשים ונשים שנפשם חפצה בשיחה פילוסופית שמשלבת ניחותא עם העמקה, וששותפים לאמונתו של אריסטו שהעמקת ההבנה האתית עשוייה לסייע גם לחיים האתיים סוללת את הדרך גם לחיים אתיים 'והיא תכשירנו לקלוע אל מה שדרוש'.

פרטים טכניים

 
 

שנים-עשר מפגשים מקוונים בימי חמישי בני כשעה וחצי, 22:00-20:30

מועד התחלה: אחרי החגים (30.9.2021)

עלות הקורס: 1080 ש"ח.

עלות בהרשמה מוקדמת עד 15.9.21: 960 ש"ח.

מפגש היכרות ו'טעימה': 2.9.2021 בשעה 20:30 (ללא התחייבות)

לבל תקנו חתול בשק לגמרי אטום האזינו-נא ל(חלק מתוך) שיעור מזדמן בפילוסופיה שהעברתי אשתקד; הדוגמה אינה לגמרי ייצוגית, כי אורחותיי בשיעור אקדמי פילוסופי אינן כאורחותיי בלימוד פילוסופי דיאלוגי חוץ-אקדמי; ובכל זאת חרך בשק והצצה בחתול שבתוכו יש בזה.

(פתיחת הסדרה מותנית בהיענות מתאימה)

(המעוניינים להשתתף בלימוד ומתקשים לעמוד בתשלום הנקוב, אנא צרו עמי קשר טלפוני.)

סדרה זו היא הראשונה (בעז"ה) בסדרת מפגשים שבמוקדם טקסטים מרכזיים קלאסיים בתולדות הפילוסופיה -- אפלטון, אריסטו, היגל, ויטגנשטיין; סדרת מפגשים אחרת תוקדש לפילוסופים עכשוויים, שטבעו את חותמם בדורנו: מרתה נוסבאום, צ'רלס טיילור, אלסדייר מקנטייר.

 

 
Sign me up!
bottom of page